DFS Juránek vznikol vo februári 2012 a to na podnet rodičov, ktorých deti sú dodnes členmi súboru. Vďaka podpore pani riaditeľky ZŠ s MŠ v Borskom Sv. Jure, Mgr. Aleny Olšovskej, ktorá nápad založiť folklórny súbor s nadšením prijala a pomohla vytvoriť pre činnosť súboru ideálne podmienky, bol štart a začiatok fungovania súboru veľmi milým momentom, na ktorý dodnes radi spomíname. Súbor založila bývala členka FS Dopravár Zuzana Obernauerová a súbor vedie dodnes. Mnohé deti, ktoré v súbore začali tancovať, sú jeho súčasťou dodnes a viacerí sú už dospelí a tvoria mládežnícku zložku súboru. Najmladší člen mal pri založení 2,5 roka.

Život súboru nabral veľmi rýchlo na obrátkach a dnes máme viac ako 60 členov vo veku od 2 do 20 rokov. Ročne sa predstavíme na viac ako 30 vystúpeniach doma aj v zahraničí.

V roku 2017 bola z členov súboru založená CM Juránečka, ktorá dnes pracuje pod taktovkou Viktórie Krajčírovej a hudobne sprevádza tanečníkov a zároveň má vlastný široký hudobný repertoár. O pár rôčkov, v roku 2020, sme hudobnú zložku posilnili a založili Malú Juránečku,
ktorá je zložená z menších detí.
V roku 2022 vydala CM Juránečka svoje prvé dvoj CD pod názvom Vandrovala Juránečka.

A keďže nám robí radosť robiť druhým radosť, šírime ju medzi našimi divákmi nie len doma, na Slovensku, ale aj v zahraničí. Za posledné roky sme navštívili a úspešne reprezentovali našu krajinu na festivaloch vo Francúzku, Taliansku, Chorvátsku, Macedónsku, Poľsku a u našich priateľov na Morave, kde sme ako doma. Repertoár súboru sa viaže na domáci región- Záhorie, nebránime sa však ani iným regiónom a v repertoári máme aj tance z Horehronia, východného Slovenska, Podpoľania alebo Myjavských kopaníc. Tanečné pásma a hry sa viažu na rôzne tradície a odzrkadľujú rôzne životné situácie a zvyky našich predkov. DFS Juránek je aj organizátorom rôznych kultúrnych podujatí v obci.

Od roku 2014 sme organizátorom Detských krojových slávností a v roku 2024 sa uskutočnia jubilejné, už X. krojové slávnosti. Slávnosti každým rokom narastajú na kvalite a postupom času sa uskutočňujú aj so zahraničnou účasťou. V našom súborovom živote sú slávnosti takým malým sviatkom, a každoročne sa na ne veľmi tešíme. Sú takou spoločnou oslavou folklóru, kde sa stretneme s našimi folklórnymi priateľmi a zažijeme krásny deň plný tanca, spevu, hudby a zábavy.

Vždy v septembri do súboru prijímame nové deti, ktoré majú chuť byť súčasťou tejto veselej partie nadšencov, nie len členov, ale aj rodičov a priateľov, ktorí s nami zdieľajú všetky radosti, ktoré spoločne zažívame. Ak máš chuť byť aj ty súčasťou, tanečnej, hudobnej alebo speváckej zložky, príď medzi nás, radi ťa privítame.

Návrat hore